Horeca dediğimiz sektör Hotel ,Restoran ve Cafe’nin birleşiminden oluşmaktadır. Ülkemizde Ev Dışı Tüketim(EDT)  sektörü olarak da bilinmektedir.

Evimizin dışında, otel, hastane, okul, pastane, fastfood, restoran, cafe, büfe, çay bahçesi, ofis gibi ev dışı tüketim kanalı olarak tarif edilen yerlerde yaptığımız tüketim Ev Dışı Tüketimi (EDT) olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’de Horeca

İki binli yıllardan sonra dışarıda yeme içme alışkanlıklarımız değişmeye başlamıştır. Bu değişim ile birlikte ülkemizde de bu sektöre hayli gelişme gösterdi ve yatırımlar yapıldı. Ülkemizde mutfak olarak da zenginlikler dolu bir ülke olduğu için işin turizm tarafı da sektöre dahil olmuş oldu.

Türkiye’de Ipsos(2016) verilerine göre 60 milyar tl sektörün hacmi bulunmaktadır. Bu rakam artan döviz kurları ve geçen süreye bakacak olursak bir hayli artış göstermiştir. Sektörün %80 cirosunu İstanbul, İzmir ve Antalya oluşturmaktadır.

Çok kaliteli hotel ,restoran ve cafe konseptleri oluşmaya başlamıştır Buralarda verilen hizmet, dekorasyon, konfor, lezzet güzel olunca hem yerli müşteri hem de yabancı müşteri (Özellikle Araplar) ilgi göstermeye başlamışlardır.

Horece Tedarik

İşin mutfak kısmı(arka plan) baktığımız zaman tedarik süreci önemli bir detayı oluşturmaktadır. Kaliteli ve düzgün hizmet ve sunabilmek için kaliteli kusursuz ürün ve hizmet almaya özen göstermek gerekmektedir.

Girdileri çok fazla olan ve hızlı bir sektör olan horeca sektöründe birçok tedarikçiden belki hafta da birkaç kez tedarik gerçekleşmektedir. Kuru gıda, et ürünleri, sebze ve meyve, içecek, donuk ürünler, gıda dışı (ambalaj, temizlik vs.) gibi ana kategorilerde horeca firmaları alımlarını gerçekleştirmektedir.

İstpack Ambalaj olarak Horeca sektörüne gıda dışı ürünler kategorisindeki tek kullanımlık baskılı ambalaj ürünleri olarak hizmet vermektedir.

Tek kullanımlık ürünlerin baskılı olmasına önem veren ve bunun gerçekten markaya yatırım olduğu bilen müşterilere kurumsal tasarımlarında ürünler üretmektedir. Tasarım konusunda yardımcı olmamızı isteyen firmalara bünyemizde bulunan grafik tasarım ile de ücretsiz bir şekilde destek verilmektedir. Ürünlerimiz arasında poşet, ambalaj kağıdııslak mendil, stick şeker, pipet, karton bardak gibi ürünler yer almaktadır.

İstpack Ambalaj ürünleri dört ana kategoride toplamaktadır.

  • Poşetler
  • Servis Ürünleri
  • Ambalaj ve Kese Kağıtları
  • Karton Kutular

Horeca’ya Kolay Gelsin

Horeca sektörü yukarda da belirtildiği gibi oldukça fazla mal alımı olan ve alım süresi kısa olan bir sektördür. Burada sürekli fiyatlara hakim olmak, farklı firmaları tanımak, tedarik sürecini yönetmek hepsi bir bütün halinde ilerlemesi gerekmektedir. Burada ciddi bir iş yükü bulunmaktadır. Bu iş yükünü hafifletmek için hayata geçirilmiş olan Kolay Gelsin sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

Kolay Gelsin deki amaç tedarik sürecinizi kolay yönetmenizi sağlamak ve size farklı tedarikçilerden fiyatlar getirerek maliyetleriniz düşürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir