Karton bardak üretimi için gerekenler nelerdir? Yiyecek ve içecek sektörünün en önemli parçası olan karton bardak üretimi için gerekenler doğada çözünürlüğü saf plastiğe göre daha kolay olan maddelerdir.

Çünkü bunlar adı üstünde kağıttan yapılmış ve sıvının kağıdı ıslatmasını önlemek için balmumu veya nadiren plastik ile kaplanmış tek kullanımlık bardaklardır.

Karton bardak üretimi için gerekenler arasında ilk sırada, hijyenik olan ve hem sıcak hem de soğuk sıvıyı uzun süre saklayabilen gıda sınıfına uygun kağıtlardır. Artan farkındalık ve hızla değişen yaşam tarzları ile karton bardaklara olan talep her geçen yıl muazzam bir şekilde arttı.

Karton Bardak Nasıl Yapılır?

Kağıt bardaklar, daha çevre dostu olmanın ve gıda kaynaklı enfeksiyonlara maruz kalmayı azaltmanın bir yolu olarak dünya genelinde giderek daha popüler hale geliyor. Bunda en önemli etken karton bardak üretimi için gerekenler listesinin uzun olmaması.

Kağıt bardak talebi büyük ölçüde bilişim şirketleri, eğitim kurumları, yemek kantinleri, endüstriyel kantinler, restoranlar, kahve veya çay dükkanları, fast food, süpermarketler, sağlık kulüpleri ve etkinlik organizatörlerinden kaynaklanmaktadır. Karton bardak üretimi için gerekenler içerisinde şu aşamalar vardır:

  • Kağıt hamurlar makara haline getirilir.
  • Makaralar basılır ve dikkatlice ölçülen kağıtlar yan tarafında boşluklar kalacak şeklinde kesilir.
  • Daha sonra bir kap şekline saran ve alt kısmı ekleyen kap oluşturma makinelerine yerleştirilir.
  • Fincanları sıvı geçirmez hale getirmek için bardakların ek yerleri ısıtılır.
  • Son olarak, makine bardaklara son şeklini verir.

Karton Bardak Tüketimi

Karton bardak üretimi için gerekenler arasında hammadde sorununun yaşanmaması, günlük kullanım ürünü olması ve toplu tüketim gereksinimleri olduğundan piyasada karton bardak satışı sorunsuz devam edebilmektedir. Kağıt bardaklar için kullanılan karton her zaman izlenebilir ve yalnızca sertifikalı ve sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan gelmelidir.

Karton bardak üretimi için gerekenler sınırlamasını belirleyen diğer bir madde sıcak içecekler için uygun olup olmadığıdır. Böyle bir durumda bardak ısıyı geçireceğinden kullanışlı olmayacaktır. Bu nedenle bardağın yüzeyi ısı geçirmez plastik sıvıyla kaplanır.

Karton bardak üretimi için gerekenler arasında kağıt ve plastik bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir