Karton bardan özellikleri nelerdir? Bugün gıda sektörünün vazgeçilmez bir parçası olsa da karton bardak özellikleri hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Tek kullanımlık olmaları sebebiyle insanları bulaşık derdinden kurtarması büyük bir avantajdır. Kullan-at döngüsünün yaşandığı 21. yy’da karton bardaklar en çok kullanılan ürün sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

Karton bardak özellikleri söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan en önemli hammadde yenilenebilir bir kaynak olan ahşaptır. Kullanılan kağıt, Amazon gibi dünyanın dört bir yanındaki ormanlardan gelebilir. Ancak, Avrupa’da FSC(Orman Yönetim Sistemi) standartlarını karşılayan ancak sertifikalı olmayan ormanlar da olabilir. Ağaç daha sonra kağıt haline gelmek için bir süreçten geçer. Kağıt yapıldığında, kağıdın sıvıya dayanabilmesi için kaplanır.

Karton Bardaklar Nasıl Yapılır?

Karton bardak özellikleri arasında en önemli olan yiyecek, içecek ve atıştırmalıklar sektöründe kullanılmasıdır. Kağıdın günlük hayatımızda önemli bir rol oynadığı açıktır. Aşağıdaki adımlarda ağaçların nasıl kağıt haline geldiği anlatılmaktadır:

Hamur Üretimi

Ağaçlar kesildikten sonra kabukları soyulur, işlenerek talaş haline getirilir ve mekanik bir işlemle hamur haline getirilir. Hamur, mayalayıcıya yerleştirilir ve burada yüksek sıcaklıkta sodyum hidroksit ve Karton bardak özellikleri içinde olan sodyum sülfürün kimyasal çözeltisi içinde pişirilir.

Hamur Dövülmesi

Sürecin bu bölümünde kalan hamur, dövülerek ezilir. Bu aşamada tebeşir, kil gibi çeşitli dolgu maddeleri veya titanyum oksit gibi kimyasallar eklenebilir. Bu katkı maddeleri, son ürünün opaklığını ve diğer özelliklerini etkiler.

Hamurun İşlenmesi

Hamur, bir elek üzerine yerleştirilir ve suyu çıkarmak için hamurun bir dizi silindir ile sıkıldığı yere boşaltılır. Su alındıktan ve kağıt hamuru sıkıldıktan sonra, kağıt kalan suyu çıkarmak için bir dizi buharla ısıtılan silindirden geçirilir. Kuruduktan sonra kağıt büyük rulolar halinde sarılır. Bu aşamadan sonra Karton bardak özellikleri arasında istenilen herhangi bir şeklin formunu alabilir.

Karton Bardak Baskısı Nasıl Yapılır?

Kağıt bardakların yapımında üç veya dört aşama olabilir. Aşamaların sayısı baskı yapılıp yapılmayacağına bağlıdır. Karton bardak özellikleri arasında en çok baskılı modeller tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir