Her sektörde kurumsallaşmak için süreklilik gerekir ve kurumsallaşmış firmalar güven verir, akılda kalır tercih edilir. Bu süreçte kurumsal kimliğin iyi belirlenmesi gerekmektedir. 

Kurumsal kimlik nedir? 

Her bireyin kimliği vardır, onları diğer insanlardan ayıran, tanıtan, varlığını ortaya koyan. 

Her kurumun da varlığını devam ettirebilmeleri için kurumsal kimliklerini oluşturmaları gerekir.

Öncelikle kimlik ve kurum kavramlarının kelime anlamlarına bakalım;  

Kimlik: Toplumsal bir varlık olarak insanın nasıl bir kimse olduğunu gösteren belirti, nitelik ve özelliklerin bütünü. “Türk Dil Kurumu. 

Kurum: Evlilik, aile, ortaklık, mülkiyet gibi köklü bir yapıyı içeren, genellikle devletle ilişkisi olan yapı veya birlik, müessese.
Türk Dil Kurumu. 

Kurumsal kimlik ise hizmet verdiğiniz sektördeki müessesenizin duruşunu, benliğini dış dünyaya ifade etme şeklidir. Kurumsal kimliğin devamlılık göstermesi ise akılda kalıcılığı arttırmak için önemli bir konudur. Sonuçta bugün logonuzda elma kullanıyorsanız yarın armut kullanamazsınız ?  

Ne derece iyi hizmet sunduğunuz kadar kendinizi ne kadar tanıttığınız da önemli. Markanıza ait olduğunu kanıtladığınız her ürün marka tanıtımınız için +1 puandır.  

Hedef kitleniz ürün veya hizmetinizden yararlandığında, reklamlarınızı gördüğünde sosyal medya paylaşımlarınıza ulaştığında devamlı gördükleri bir şey olacak, logonuz. Sıkça gördüğü bu sembolün kendisine güven vermeye başladığını hissedecek ve daha fazla bilgi edinmek isteyecek. Kendinizi sıkça hatırlatıyor olmanız çok önemli. 

Kendimi sürekli hatırlatmam ne işime yarar? 

Ünlü bir atasözünde şöyle der;  

“ Taşı delen suyun kuvveti değil damlaların sürekliliğidir.” 

En küçük adımlar bile büyük fayda sağlayacaktır. Basit bir promosyon ürünü veya hizmetinize ait servis ürünleri, hatta mağazada müşterinizin kıyafetini koyduğunuz poşetler.

Hepimizin başına gelmiştir, bir kıyafet alır poşetle birlikte eve gideriz, kıyafeti çıkartır ve poşeti daha sonra kullanmak üzere saklarız, başka bir zaman misafirimizin bir eşyasını koyması için veririz ve o poşet bir evde daha barınır. Gel zaman git zaman bu şekilde 1 poşetin 5 ev dolaşıp bana geri geldiğine şahit olmuşumdur?

Özellikle sosyal medya üzerinde bir ablamızın LCW mağazasının maymunlu poşetini saklayıp hala kullandığını gördükten sonra her basılı ürünün ne kadar etkili olduğuna kanaat getirdim ?

Unutmayın, devamlılık var olmaktır. Devamlı olmak için kurumsal kimliğinizi her yerde ifade edin.  

Peki ama nasıl? 

Hizmet verdiğiniz sektörde kullandığınız en ufak kullan at ürününe kadar baskılı olmasına dikkat edin. Örneğin:

Ve son olarak şuraya  fotokopi çekerken ismini kağıtlara da basmayı ihmal etmeyerek kurumsallaşmayı başaran ilham verici bir hikaye bırakıyorum 

https://ceotudent.com/uc-kucuk-fotokopi-makinesi-alip-bmw-sahibi-olmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir