Tatlı Alan Herkesi Dolandırdılar mı?

Ticari hayatta önemli olan başlıca unsurlar; düzgün, dürüst ve sürekli standart işleyiştir.Ülkemizde maliyetlerin artmasıyla birlikte üreticiler çeşitli hilelere başladı. Bir çoğumuz bunları görmesek de, görenlerde haklarını aramak için çaba göstermiyorlar.

Bu tarz standartları denetlemesi gereken kurumlar görevlerini ihmal ettikleri için fırsatçılara gün doğuyor. Tekstil mağazalarının vitrinlerinde ki %50 indirim yazısı nedense 365 gün orada durmakta, hiç o fiyatla satılmadığı halde %50 indirim yapılmış gibi psikolojilerimizle dalga geçilmektedir.

Bu tarz durumlar herkesin kolaylıkla anlayacağı ve alıştığı durumlar oldu fakat son zamanlarda ambalaj üzerinden yapılan hileler bir hayli çoğaldı.

Tüketiciyi kandırmayın!

Kasaplar ambalaj kağıdı isterlerken, ağır kağıt, tatlıcılar; tatlı kutusu sipariş verirken kalın karton, kuruyemişciler kalın kese kağıdı, manavlar ise yine kalın plastik poşet ister oldu.

Ürün gramajının ağır gelmesi firma için olumsuz bir durum; Biz baskılı ambalaj üreticisi olarak Türkiye içerisinde kg üzerinden satış yapmaktayız yani şöyle ki;

20 gr gelen bir poşet kg içerisinde 50 adet varsa, 40 gr olduğunda 25 adete düşmüş olacak. Poşetler çabuk bitecek ve yeniden sipariş vermeniz gerekecek. Bunu en güzel iki farklı poşeti tartarak anlatayım;

Ebatları aynı olan 2 farklı poşeti tarttık ve sonuç;

https://ambalaj365.com/urun/plastik-hisir-market-poset

Meğer durum zannettiğimiz gibi değilmiş!!!

Plastik poşeti et fiyatına satan kasap, karton kutuyu baklava fiyatına satan tatlıcı, Teraziye kağıt-kutu-poşet ile ürünleri tartmanın hesabını yapar olmuş.

Bu durumu abartıp içerisinden çıkılmaz bir hale sokmamak gerekir, iki tarafında anlayışla yaklaşması gerekir ama bize göre adil olan satılan ürünün ücretinin alınmasıdır.

Üretime ilk başladığımız yıllarda 1 Ton Yağlı Ambalaj kağıdı üretip,sevkiyata gönderdik, Teslim alan depo görevlisi paketleri teker teker tarttı ve çok şaşırdı. 1020 kg civarında ürün gelmişti. Fazlalığın ürünün ambalajı olduğunu biz sadece sattığımız ürünün miktarını baz aldığımızı belirttiğimizde ilk defa böyle bir firma gördüm diyerek bizi tebrik etti 🙂

Bu hileye birilerinin dur demesi lazım!!!

Bir ramazan günü iftar öncesi İstanbul’un meşhur tatlıcılarından birisine uğradım, siparişimi verdim rica ediyorum kutu ile tartmayın biz Istpack Ambalaj olarak karton kutu üretimi yapıyoruz, bu durum çok rahatsız edici, 1 TL’ye aldığınız kutuyu bana 9 TL’ye satmayın dedim.  Duruma sinirlenen usta bana çıkışsa da işletme sahibi kısık sesle personeline şöyle dedi ‘Hemen paketi ver, gitsin, başkalarını da etkilemesin’.

https://ambalaj365.com/urun/baklava-kutusu

Bu durum denetlenmesi gereken, hile ile birilerinin enayi yerine konduğu birilerinin para kazandım zannettiği bir konudur.

Avrupa’ya ürün gönderirken hem poşet,hem kutuyu adet ile gönderiyoruz çünkü orada ki normlar bunu zorunlu kılıyor darısı ülkemizin başına..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir