Bahsettiğimiz ince çizgi firmaların beden dili. Nasıl oluşur? Bunu anlatmadan önce hepimizin bildiği insanlar üstündeki etkisine bakalım:

İnsan olarak bizleri sözlerimizden çok hal ve tavırlarımız yani beden dilimiz ifade eder. Bir konuda doğru veya yalan söylersek bedenimiz duruşuyla bile bunu sözcüklerden önce hissettirecektir.

Sanırım herkes cevabı biliyor. İnsanlar için sadece ellerden bile duygular anlaşılabiliyorsa firmanızın doğru ifade edilebilmesi için her hareketiniz önem arz eder.

Firmalar için de aynısı geçerli. Siz her ne kadar “ Müşterilerimiz her şeyden önemlidir.” deseniz bile eğer baskılı ürünlerle hizmet vermek yerine baskısız veya standart baskılı ürünler kullanıyorsanız müşterileriniz önemsendiğini hissetmeyecektir Ve üzgünüm ama bağıra bağıra anlattıklarınızdan çok hissettirdiklerinizle akılda kalırsınız.

Firmaların Beden Dili ;

Sergileyeceğiniz beden dili, kullanacağınız baskılı ürünler müşterilerinizin memnuniyeti ve memnuniyetsizliği arasındaki ince çizgidir :):  Bu durumu lehinize çevirmek sizin elinizde.

  • Hizmet sektöründe ilk ifadeyi personeliniz belirler, güler yüzlü ve hoş bir karşılanmaya kimse hayır demez ? Personel alımlarınızda lütfen seçici olun, unutmayın onlar bir nevi sizin temsilcileriniz.
  • Sunduğunuz hizmet veya ürünler bu bedenin kalbidir, kaliteli olmasına dikkat edin. Uzun yaşamın sırrı sağlıklı bir kalp ?
  • Gel gelelim ifadenizi güçlendirecek olan en önemli unsura; ambalajlarınız. Ambalajınız firmanızın giysisidir.

Giysi seçimlerinize dikkat edin 😉

Evet ambalaj ürünlerini giysi olarak düşünebiliriz ama şu yağmurlu günlerde yolda gördüğüm, büyük bir poşetin yüz ve kol yerlerini kesip yağmurluk yapan kardeşimin anladığı şeyden bahsetmiyorum :))))

İş görüşmelerini düşünün. Kim bir iş görüşmesine pijamayla gider ki? Veya güzel kıyafetler almak maliyetli olacağından önemli görüşmelere günlük kıyafetlerle girilir mi dersiniz? Tabi ki de hayır. Bu davranış işi önemsemediğinizi hissettirecek ve hiç de hoş sonuçlar doğurmayacaktır.

Eminim herkes en güzel kıyafetlerini seçer, kendini kıyafetleri ve tavırlarıyla da en iyi şekilde ifade etmeye özen gösterir.

Buraya kadar olanlar her insanın içgüdüsel olarak sergilediği davranışlar. Peki ya firmalar nasıl sergilenir?

Starbucks’ın plastik şeffaf bardaklarla(pijamalarla:)) hizmet verdiğini hayal dahi edemiyorum. Hatta baskısız karton bardaklar(günlük kıyafetler 🙁 ) kullandığını düşünmek bile çok zor.

Eğer sizin de hayaliniz bu denli bir marka olmak ise özenli iş giysilerine devam edin derim. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir