Diğerlerinden ayıran özelliklere marka denir. Başkalarının ürün ve hizmetlerinden ayırt etmek için kullanılan hizmetin sunulması sırasında farklılaşmalar gerekmektedir.

Hizmet sektöründe de faaliyet gösteren firmalar sunmuş oldukları hizmet kalitesi, mekan, servis kalitesi, servis ürünlerinin kalitesi gibi etkenler firmaların ayırt edici unsurlarını oluşturmaktadır. Bütün detaylar bir araya gelmesi ile marka oluşturmaktadır.

Restoran ve Cafelerde ilk izlenim

Hizmet sektörünün en önemli işletmelerinde restoran ve cafe de yer almaktadır. Buralarda sunulan hizmetlerde müşteri ile iletişime anlık geçilmektedir. Sunulan hizmet, lezzet bir bütün halinde müşteriyi memnun ettikçe markanın da değeri artmaktadır.

Bir mekana girdiğimizde ilk başta dikkatimizi çeken karşılama, mekanın mimari tasarımı, personelin güler yüzü göstermektedir. Sonrasında sipariş ve sunum gelir. Lezzet kadar sunumda çok önemlidir. Sunumda da bir bütünlük sağlanırsa müşteri mekandan memnun bir şekilde ayrılır.

Marka olmuş firmalar güven verir. Sunum, lezzet, hijyen her şeyden emin olarak müşteri bir şeyler yer ve içer. Marka olmak demek aslında müşteri memnuniyetine dikkat eden, hepsini bir bütün olarak düşünen bir işletmeyi akla getirir.

Tamamlayıcı Ürün Ambalaj

Yeme, içme sektöründe verilen hizmetin dışında bir de ambalaj ürünleri bulunmaktadır. Bunlar lezzet olarak belirttiğimiz şeyler değil fakat masanın üzerinde bulunan tamamlayıcı ürünlerdir.

Bazı işletmeler kendi adına tek kullanımlık ambalaj ürünlerini yaptırmazlar ve standart ambalaj ürünlerini kullanırlar. Bu şekilde işletmede ürün kullanmak aslında markaya ve işletmeye zarar vermektedir. Firmasında detaylara dikkat eden markasına önem veren işletmelerin hepsini bir bütün olarak görmesi gerekir.

Tek kullanımlık ambalaj ürünlerinden bahsetmek gerekirse;

Burada firma marka baskılı olarak neler yer alabilir;

Tek kullanımlık olan bu firma baskılı ambalaj ürünleri aslında sunulan lezzet ile bir tamamlayıcı olmaktadır. Marka uzun bir emek sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bahsettiğimiz baskılı ambalaj ürünlerinde firma markası yer almaktadır ve markanın bilinirliğini artırmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir