Müşteri siparişinin ambalajlı bir şekilde müşteriye ulaştırma hizmetine paket servis denilmektedir.

Paket Servis Neden Önemli ?

Rekabetin artması ile birlikte müşteriye hizmet önemli bir hale gelmiştir. Müşteriye ulaştırma hizmeti de günümüzde en önemli konulardan bir tanesidir. İki binlerin başından itibaren yemek sepetinin de doğuşuyla restoran gibi noktalarda paket servis gelişmeye başlamıştır. Firmalar müşteriye siparişlerini götürmeye başladıkça bu alanda rekabette artmaya başlamıştır.

Günümüzde paket servis ile müşterisine hizmet vermeyen firması oldukça azdır. Maliyet anlamında düşündüğümüz zaman işletmenizin bir kapasitesi vardır ve orada hizmet verebileceğiniz müşteri sayısı bellidir. Fakat paket servis yapıldığı zaman ve iyi rakamlara ulaştığınız zaman işletmenin içerisinde yapmadığınız ciroları paket servis ile yapma imkanı oluşturabilirsiniz.

Paket Servis Süreci Nasıl Olur ?

  • Paket için siparişin alınması ( Müşteri internet ortamında ya da telefon ile işletmeyi arar ve siparişini iletir.)
  • Paketin hazırlanması (Müşteriden alınan sipariş paketlenmek için hazır hale getirilir ve ürün ambalajlanır.)
  • Paketin müşteriye ulaştırılması. (Hazır olan sipariş motorlu kurye tarafından müşterinin belirtmiş olduğu adrese teslim edilir.)

Paket Serviste Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paket servis işletmelerin sabit giderlerini kontrol edebileceği ve minimize edebileceği bir kalemdir. Paket servis organizasyonu başarılı işletmeler on, on beş paket servis eleman sayılarına kadar çıkmaktadır. Paket servisin devamlılığı ve geliştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bir hizmettir. Müşteriye ulaşan paketin sıcaklığı, bozulmamış olması, paket servis elemanın teslimattaki tutumu bir bütün olarak değerlendirilir.

Paket servis hızlı ve düzgün bir şekilde teslim edilmesi en önemli konudur. Müşteri defalarca sizden sipariş vermiş olsa bile herhangi bir aksi durumda tepkisini hemen gösterebilmektedir. Bu yüzdendir ki paket serviste mağazadaki müşterilere göre daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Paket Serviste Müşteri Memnuniyeti ?

Paket serviste yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere müşteriye düzgün bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Bura da en önemli diyebileceğimiz konu paket serviste kullanılan ambalaj ürünleridir. Müşteriye giden ürünler ilk hazırlandığı gibi düzgün bir şekilde gitmiş mi, sıcaklığını koruyor mu, hijyenik bir şekilde duruyor mu bunlar önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardır.

Paket servis için ambalaj ürünlerinden bahsetmek gerekirse kullanılan ambalaj kağıdı ile ürünler doğru bir şekilde sarılıp paketlenebilir. Eğer paket serviste dürüm gibi ürünler götürülüyor ise dürüm kutusu kullanılması müşteriye ürünün daha düzgün bir şekilde gitmesini ve sıcaklığını korumasını sağlayacaktır. Islak mendil, yemek ikram seti, peçete gibi ürünlerde paket servisi tamamlayıcı ürünlerdir.

Bir de bu ürünleri paketleyip koymuş olduğumuz kağıt poşet, plastik hışır poşet gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerde de servis veren firmanın tercihine ve bütçesine göre değişmektedir. Bu ambalaj ürünlerinin baskılı olarak kullanılması ve ambalaja önem verilmesi müşteriyi önemli hissettirmektedir. Paket serviste ambalaja önem vermek müşteriye de önem vermek demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir