Virüs ve Tek Kullanımlık Ambalaj Ürünleri

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Çin’de görülmesiyle başlayan ve şu anda tüm dünyayı sarmış olan covid-19 virüsü dünyanın gündemine oturmuş durumda.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yaşlı olanlarda etkisini hızlıca gösteren bir virüstür. En çok dikkat edilmesi gerekenler ellerin temiz olması, temastan uzak durulması, dışarda zorunlu olmadıkça bulunmamasıdır. Ekonomiye ciddi tahribatlar oluşturmuştur. En çok etkilenen sektörlerden biri de yeme-içme sektörü olarak da bildiğimiz ev dışı tüketim sektörü olmuştur.

Tüm ülkeleri derinden etkileyen corona virüs bize hijyen konusunun ne kadar önemli olduğunu nelere sebep olabileceğini göstermiş oldu.

Virüsün hızlı bir şekilde yayılmaya başlaması ile birlikte ilk önce eğlence sektörü, sinema, tiyatro, kafe gibi noktalar kapatılması ile başladı. Sonrasında restoranların alakart hizmet verilmesi durduruldu ve sadece paket servise izin verildi.

Gelinen durumda restoranlardan verilen siparişlerin tüketilmesi için en uygun ortamlar ev ve iş yerlerimiz haline gelmiştir.

Hijyen artık hepimiz için en önemli konu haline geldi. Tüketmiş olduğumuz gıda ürünlerinde rahat bir şekilde tüketmemizi sağlayan iki tane önemli nokta bulunmaktadır.

  1. Ürünlerin üretim aşamasından emin olmak, yani kafe ve restoranların mutfak hijyenine dikkat etmesi ve yemeği yapan şeflerin temizlik konusunda hassas olması.
  2. İkinci nokta ise üretilen bu ürünlerin paket servis için ambalajlanma kısmında hijyenik olmasına dikkat edilmesi.

Bu süreçten sonra firmaların özellikle paket servis ürünlerinin ambalajı konusunda hassas davranması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse hazırlanan bir hamburgerin ambalaj kağıdına sarılması ve sonrasında hamburger kutusuna konularak hem sıcaklığını korumak hem de kağıt ve karton ürünlerini kullanarak hijyeninin artmasını sağlamış olursunuz.

Ürünlerin servis edilirken yanında verilen çatal, peçete, ıslak mendil gibi ürünleri tek tek koymak sağlık açısından uygun değildir. Paket serviste gönderilecek set ürünlerinin belirlenerek paketli bir şekilde üretilmesi en doğru şeklidir. Bu şekilde hem mutfakta el değmemiş olur ve müşteriye paket gittiğinde ilk defa müşterinin açması uygun olur.

Paket servis ile gönderilen ürünlerin sağlıklı ambalajlar ile müşteriye sunulması onlara hijyen konusunda firmanızın hassas olduğunu gösterir. Bu işletmenize kazandıracak ve size müşteri sadakati sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir