Üzerinde önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan topraklarımız ve geniş bir alana yayılmış olmamız zengin bir kültür mirası oluşmasını sağlamıştır. Bu zenginliklerin bir tanesi de mutfağımızdır.

Türk mutfağı zengin çeşitleri ile en önemli mutfaklardan biridir. Yıllardan beri süre gelen lezzetleri ile turistlerin de ilgisi haline gelen mutfağımız da önemli lezzetlerden bir tanesi de lokma tatlısıdır.

Lokma tatlısı mazisi Araplar tarafından 1400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Fakat Osmanlı sarayından tarifi verildiği söylenmektedir. Bu yüzden lokmanın adı ‘Saray Lokması’ olarak da bilinmektedir. İzmir lokması ve Saray lokması olarak iki çeşit lokma bulunmaktadır. İzmir ve çevresinde de meşhur olan lokmaları birbirinden ayıran özellik ise İzmir lokmasının ortasının delik şeklinde olmasıdır. Saray lokması ise zeytinden biraz daha büyük bir şekilde yapılmaktadır. İzmir lokması 3 er adet şeklinde servis edilir, Saray lokması ise bir porsiyonda 6 adet olarak servis edilir.

Bu kültürel lezzetimiz sünnet, cenaze, yeni iş yeri açılışı, düğün gibi önemli günlerde ikram tatlısı olarak dağıtılır.

Yeni Nesil Lokma

Günümüzde eskiden gelen kültürel zenginliklerimiz ile yeni nesil lezzetlerin birleşiminden yeri ürünler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesinin örneğini de lokma tatlısında görüyoruz. Geleneksel olan ‘Saray lokması’ olarak bildiğimiz tatlımız şerbetsiz bir şekilde içerisine farklı çeşitlerde krema enjekte edilerek ve sonrasında da üzerine çikolata sosları dökülerek servis edilmektedir.

Yeni nesil lokma tatlı dükkan metrekarelerinin ufak olması ve yatırım maliyetinin de uygun olması girişimcilerin de dikkatini çekmektedir.

Her üründe olduğu gibi bu lokma tatlısında da sunum önemlidir. Sunumda en önemli unsurlardan bir tanesini de her zaman söylediğimiz gibi ambalajdır.

İstpack ambalaj olarak lokma firmalarında kullanılan en başta lokma kutusu olmak üzere ıslak mendil, peçete, karton bardak gibi ürünlerde bu firmalara özel baskılı ürünlerle alakalı üretim yapmaktayız. Markalaşma anlamında önemli olan firma baskılı ambalaj ürünleri lokma sektöründeki firmalarında dikkat etmesi gereken kalemlerden bir tanesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir